Escape Velocity Spring Series 2016 Upgrade Points

by stuart.lynne@gmail.com


A Group (Open)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
1 BURKE, Jack BC097178 H&R Block Pro Cycling 24 10 (1st) 7 (4th) 7 (4th)
2 KINNEY, Nigel BC090524 Langlois Brown Racing 19 5 9 (2nd) 10 (1st)
3 FLETT-BROWN, Amiel BC091862 Accent Inns / Russ Hay's the Bicycle Shop p/b Champion System Cy 15 9 (14th) 9 (2nd) 6 (5th)
4 WERNER, Jeffrey BC090584 Langlois Brown Racing 12 12 6 (5th) 6 (5th)
5 SHUBART-KNAPTON, Christian BC091990 Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes 11 13 1 (10th) (28th) 10 (1st)
6 AMIRI, Alexander BC095946 9 15 9 (2nd)
7 PRENDERGAST, Chris MB70674 H&R Block Pro Cycling 8 16 8 (3rd)
8 PRENDERGAST, Chris TEMP 8 16 8 (3rd)
9 DAVIES, Dylan BC090280 Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes 8 16 8 (3rd)
10 PICKELL, Jackson BC000729 Langlois Brown Racing 7 17 7 (4th)
11 RUPNIK, Jure TEMP 7 17 3 (8th) 4 (7th)
12 HENDRY, Ian BC090219 Glotman Simpson Cycling Club 6 18 4 (7th) (14th) 2 (9th)
13 LANGLEY, Alex BC092440 No team 5 19 5 (6th)
14 WILLCOX, John BC090483 TaG Cycling Club 5 19 5 (6th)
15 FITZMAURICE, Cameron BC093889 TaG Cycling Club 5 19 (12th) 5 (6th)
16 SUAREZ, arturo BC090620 Langlois Brown Racing 4 20 (15th) 4 (7th)
17 GILLAM, David BC090487 Glotman Simpson Cycling Club 3 21 3 (8th)
18 ROMBOLD, cooper T0374507 3 21 3 (8th)
19 BULA, Jon BC090107 Pender Racing 2 22 2 (9th)
20 BOERSMA, Willem 70672 Team Race Clean 2 22 (13th) 2 (9th)
21 BONIFACE, Brett BC090316 Pender Racing 1 23 1 (10th)
22 MACLEOD, Chris BC092199 Dr Walker Sports Chiropractor Cycling team 1 23 1 (10th)


B Group (Open)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
Hougen East RR-Hougen East RR-1
Feb 27, 2016
Top 10
1 WALLACE, Thomas BC090785 Glotman Simpson Cycling Club 28 10 (1st) 8 (3rd) 5 (6th) 5 (6th)
2 HOMEWOOD, Justin BC097114 20 8 10 (1st) 10 (1st)
3 GOLBECK, Ryan BC090124 Mighty Cycling 20 8 6 (5th) 7 (4th) 7 (4th)
4 HANSEN, Christian BC090116 Escape Velocity pb Fortius 15 13 9 (2nd) 6 (5th)
5 OWSIANY, Daniel BC090972 No team 14 14 8 (3rd) 6 (5th)
6 HOLDEN, Craig BC090172 Glotman Simpson Cycling Club 13 15 9 (2nd) 4 (7th)
7 DOVE, Alex BC001706 Mighty Cycling 10 18 10 (1st)
8 GRANT, James BC091850 Luma CMS Development Team 9 19 9 (2nd)
9 FRANDSEN, Christian BC001010 Fulgas Cycle Club 9 19 9 (2nd)
10 GRANT, Mark BC091848 Luma CMS Development Team 8 20 8 (3rd)
11 GOODMAN, Michael BC092405 Glotman Simpson Cycling Club 8 20 (15th) 8 (3rd)
12 DOVE, Alexander BC097017 Mighty Cycling 7 21 7 (4th)
13 BARRON, Graham BC090110 Fulgas Cycle Club 7 21 7 (4th)
14 HOLCOMBE, Adam BC090905 Gastown Cycling Association 6 22 6 (5th) (30th)
15 MAYFIELD, Robert TEMP 5 23 5 (6th)
16 GEERTS, brian BC002615 5 23 5 (6th)
17 INKSTER, Eric BC090043 Cannondale pb Fortius 5 23 1 (10th) (28th) 4 (7th)
18 TRAN, Wilson BC090022 Escape Velocity pb Fortius 4 24 4 (7th)
19 LEE, Roger BC091681 4 24 4 (7th)
20 INMAN, Scott BC002790 3 25 (26th) 3 (8th)
21 MARTIN, Conor BC000355 Norco Factory Team 3 25 3 (8th) (12th) (11th)
22 MACDONALD, Chris BC090958 CrossRoad Racing 3 25 (17th) 3 (8th)
23 STOBART, Michael BC090039 Glotman Simpson Cycling Club 3 25 3 (8th) (29th)
24 CARAMANOLIS, Athanasios BC090926 CrossRoad Racing 2 26 2 (9th)
25 CHADDOCK, Benjamin BC091116 iride 2 26 2 (9th)
26 ROUTLEY, Tony BC090126 Team Whistler 2 26 2 (9th)
27 MOSS, Bevan BC091067 Escape Velocity pb Fortius 2 26 2 (9th) (14th) (26th)
28 CAPON, Alex BC002409 1 27 1 (10th)
29 BROOMHAM, dean BC092745 Fresh Air 1 27 1 (10th)
30 BAYLES, Clarke BC090768 Fulgas Cycle Club 1 27 (29th) 1 (10th)


C Group (Open)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
Hougen East RR-Hougen East RR-1
Feb 27, 2016
Top 10
1 WANNOP, Scott BC092606 Mighty Cycling 26 8 (3rd) 10 (1st) 8 (3rd)
2 KEMP, Jeffrey BC090850 Gastown Cycling Association 24 2 7 (4th) 8 (3rd) 9 (2nd)
3 PARUK, Sascha BC092307 Glotman Simpson Cycling 16 10 9 (2nd) 7 (4th)
4 KHALKHALI-SHIJINI, Nima BC092297 Atomic Racing Club 14 12 9 (2nd) 5 (6th)
5 VON HAHN, Peter BC092143 Atomic Racing 13 13 10 (1st) 3 (8th) (20th)
6 HO, Dalton BC092742 Mighty Cycling 11 15 1 (10th) 10 (1st)
7 BROWN, Neil BC094820 Pender Racing 10 16 (13th) 10 (1st)
8 MCDOWALL, Kirk BC093592 9 17 (21st) 9 (2nd)
9 KARU, Kalle BC090592 No team 9 17 2 (9th) 7 (4th) (39th)
10 NORTHEY, Alex BC000567 Escape Velocity pb Fortius 9 17 3 (8th) 6 (5th)
11 VERSTER, Eric BC093104 8 18 8 (3rd)
12 TANI, John BC090433 Glotman Simpson Cycling Club 8 18 1 (10th) 7 (4th)
13 KJERA, Kellen BC095579 Glotman Simpson Cycling Club 8 18 6 (5th) 2 (9th)
14 HENRY, Alex BC092220 Glotman Simpson Cycling Club 7 19 4 (7th) 3 (8th)
15 MOFFAT, Paul TEMP Funeral Cycling 6 20 6 (5th)
16 SANSALONE, Desi BC004435 6 20 6 (5th)
17 USHER, Elliott BC094081 Glotman Simpson Cycling Club 6 20 5 (6th) 1 (10th)
18 HUBERT, Art TEMP Cahilty Racing 5 21 5 (6th)
19 BREAKSPEAR, Mark BC090098 Steed Cycles 5 21 5 (6th) (12th) (38th)
20 ROSS, Andrew BC090030 Pender Racing 4 22 4 (7th)
21 ISAMAN, Lee BC095992 Glotman Simpson Cycling Club 4 22 (22nd) 4 (7th)
22 THOMPSON, Sheadon BC097231 Pender Racing 4 22 4 (7th)
23 KATERBERG, Ben BC003183 TaG Cycling Club 3 23 3 (8th)
24 GIN, Elizabeth BC090093 Escape Velocity pb Fortius 2 24 2 (9th)
25 MCLAREN, Robert BC000517 Escape Velocity pb Fortius 2 24 2 (9th) (25th)
26 ROSS, Andrew BC000030 Escape Velocity pb Fortius 1 25 1 (10th)


Cat 1 (Women)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
1 BERGEN, Sara BC090408 Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes 10 10 (1st)


Cat 12 (Men)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
Hougen East RR-Hougen East RR-1
Feb 27, 2016
Top 10
1 BURKE, Jack BC097178 H&R Block Pro Cycling 33 10 (1st) 7 (4th) 7 (4th) 9 (2nd)
2 FLETT-BROWN, Amiel BC091862 Accent Inns / Russ Hay's the Bicycle Shop p/b Champion System Cy 23 10 (14th) 9 (2nd) 6 (5th) 8 (3rd)
3 KINNEY, Nigel BC090524 Langlois Brown Racing 19 14 9 (2nd) 10 (1st)
4 DAVIES, Dylan BC090280 Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes 18 15 8 (3rd) 10 (1st)
5 SHUBART-KNAPTON, Christian BC091990 Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes 14 19 1 (10th) (28th) 10 (1st) 3 (8th)
6 WILLCOX, John BC090483 TaG Cycling Club 12 21 5 (6th) 7 (4th)
7 WERNER, Jeffrey BC090584 Langlois Brown Racing 12 21 6 (5th) 6 (5th)
8 AMIRI, Alexander BC095946 Giant Langley / Smart Savvy+ Cycling Team 9 24 9 (2nd) (13th)
9 PRENDERGAST, Chris MB70674 H&R Block Pro Cycling 8 25 8 (3rd)
10 PRENDERGAST, Chris TEMP 8 25 8 (3rd)
11 PICKELL, Jackson BC000729 Langlois Brown Racing 7 26 7 (4th)
12 RUPNIK, Jure TEMP 7 26 3 (8th) 4 (7th)
13 FOX, Graham BC092730 Pender Racing 6 27 6 (5th)
14 HENDRY, Ian BC090219 Glotman Simpson Cycling Club 6 27 4 (7th) (14th) 2 (9th) (20th)
15 LANGLEY, Alex BC092440 No team 5 28 5 (6th)
16 FITZMAURICE, Cameron BC093889 TaG Cycling Club 5 28 (12th) 5 (6th)
17 ANDERSON, Quinn BC001922 Mighty Cycling 5 28 (18th) 5 (6th)
18 MACLEOD, Chris BC092199 Dr Walker Sports Chiropractor Cycling team 5 28 1 (10th) 4 (7th)
19 SUAREZ, arturo BC090620 Langlois Brown Racing 4 29 (15th) 4 (7th) (16th)
20 ROMBOLD, cooper T0374507 3 30 3 (8th)
21 GILLAM, David BC090487 Glotman Simpson Cycling Club 3 30 3 (8th) (23rd)
22 BOERSMA, Willem 70672 Team Race Clean 2 31 (13th) 2 (9th)
23 SY, Ira BC002775 2 31 2 (9th)
24 BULA, Jon BC090107 Pender Racing 2 31 2 (9th) (24th)
25 JOHNSON, Dave BC091378 CrossRoad Racing 1 32 (11th) 1 (10th)
26 BONIFACE, Brett BC090316 Pender Racing 1 32 1 (10th) (11th)


Cat 12 (Women)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
Hougen East RR-Hougen East RR-1
Feb 27, 2016
Top 10
1 TALMAN, Anna 60295 Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes 26 8 (3rd) 8 (3rd) 10 (1st)
2 CANNING, Rachel BC000298 Women's Team ATAC 19 7 10 (1st) 9 (2nd)
3 COLES-LYSTER, Maggie BC090672 Local Ride Racing Team 12 14 5 (6th) 7 (4th)
4 GIBSON, Kinley AB60017 Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes 10 16 10 (1st)
5 RAMSDEN, Denise BC090371 Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes 10 16 10 (1st)
6 CANNING, Rachel BC090298 Continental Crit Nasty 9 17 9 (2nd)
7 GERTH, Jennifer BC090094 Women's Team ATAC 9 17 9 (2nd)
8 CONEY, Helena BC092319 Fresh Air Athena 9 17 9 (2nd)
9 CARON, Joanie BC000732 DNA K4 8 18 8 (3rd)
10 CABOT, Morgan BC090227 Glotman Simpson Cycling Club 8 18 8 (3rd)
11 SCHAEFFER, Michele BC090615 Glotman Simpson Cycling 7 19 7 (4th)
12 ATTWELL, Erin BC002202 Tripleshot Cycling Club 6 20 6 (5th)


Cat 3 (Men)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
Hougen East RR-Hougen East RR-1
Feb 27, 2016
Top 10
1 WALLACE, Thomas BC090785 Glotman Simpson Cycling Club 30 10 (1st) 8 (3rd) 7 (4th) 5 (6th)
2 GOLBECK, Ryan BC090124 Mighty Cycling 22 8 6 (5th) 7 (4th) 9 (2nd)
3 HOMEWOOD, Justin BC097114 20 10 10 (1st) 10 (1st)
4 OWSIANY, Daniel BC090972 No team 16 14 8 (3rd) 8 (3rd)
5 HOLDEN, Craig BC090172 Glotman Simpson Cycling Club 15 15 9 (2nd) 6 (5th)
6 HANSEN, Christian BC090116 Escape Velocity pb Fortius 15 15 9 (2nd) 6 (5th)
7 DOVE, Alex BC001706 Mighty Cycling 10 20 10 (1st)
8 FRANDSEN, Christian BC001010 Fulgas Cycle Club 9 21 9 (2nd)
9 GOODMAN, Michael BC092405 Glotman Simpson Cycling Club 8 22 (15th) 8 (3rd)
10 DOVE, Alexander BC097017 Mighty Cycling 7 23 7 (4th)
11 BARRON, Graham BC090110 Fulgas Cycle Club 7 23 7 (4th)
12 HOLCOMBE, Adam BC090905 Gastown Cycling Association 6 24 6 (5th) (27th)
13 MAYFIELD, Robert TEMP 5 25 5 (6th)
14 GEERTS, brian BC002615 5 25 5 (6th)
15 MARTIN, Conor BC000355 Norco Factory Team 5 25 3 (8th) (12th) 2 (9th)
16 INKSTER, Eric BC090043 Cannondale pb Fortius 5 25 1 (10th) (27th) 4 (7th)
17 STOBART, Michael BC090039 Glotman Simpson Cycling Club 5 25 5 (6th) (26th)
18 TRAN, Wilson BC090022 Escape Velocity pb Fortius 4 26 4 (7th)
19 LEE, Roger BC091681 4 26 4 (7th)
20 CHADDOCK, Benjamin BC091116 iride 4 26 4 (7th)
21 INMAN, Scott BC002790 3 27 (22nd) 3 (8th)
22 BROOMHAM, dean BC092745 Fresh Air 3 27 3 (8th)
23 MACDONALD, Chris BC090958 CrossRoad Racing 3 27 (17th) 3 (8th)
24 CARAMANOLIS, Athanasios BC090926 CrossRoad Racing 2 28 2 (9th)
25 ROUTLEY, Tony BC090126 Team Whistler 2 28 2 (9th)
26 MOSS, Bevan BC091067 Escape Velocity pb Fortius 2 28 2 (9th) (12th) (23rd)
27 CAPON, Alex BC002409 1 29 1 (10th)
28 BAYLES, Clarke BC090768 Fulgas Cycle Club 1 29 (28th) 1 (10th)
29 FRIESEN, Matthew BC090255 Mighty Cycling 1 29 (14th) 1 (10th) (29th)


Cat 3 (Women)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
Hougen East RR-Hougen East RR-1
Feb 27, 2016
Top 10
1 OUELLET, Anne BC090523 Fresh Air Athena 28 10 (1st) 10 (1st) 8 (3rd)
2 KILLAM, Jennifer BC090406 Mighty Cycling 18 10 8 (3rd) 10 (1st)
3 BORSOI, Alicia BC090454 Glotman Simpson Cycling Club 15 13 9 (2nd) 6 (5th)
4 GIN, Elizabeth BC090093 Escape Velocity pb Fortius 10 18 10 (1st)
5 LAW, Angela BC097088 DEVO pb Fortius 9 19 9 (2nd)
6 CAMPBELL, Bronwen BC090509 Escape Velocity pb Fortius 9 19 9 (2nd)
7 KOHM, Jennifer BC000406 Mighty Cycling 7 21 7 (4th)


Cat 4 (Men)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
Hougen East RR-Hougen East RR-1
Feb 27, 2016
Top 10
1 WANNOP, Scott BC092606 Mighty Cycling 26 8 (3rd) 10 (1st) 8 (3rd)
2 KEMP, Jeffrey BC090850 Gastown Cycling Association 24 2 7 (4th) 8 (3rd) 9 (2nd)
3 PARUK, Sascha BC092307 Glotman Simpson Cycling 16 10 9 (2nd) 7 (4th)
4 KHALKHALI-SHIJINI, Nima BC092297 Atomic Racing Club 14 12 9 (2nd) 5 (6th)
5 VON HAHN, Peter BC092143 Atomic Racing 13 13 10 (1st) 3 (8th) (18th)
6 HO, Dalton BC092742 Mighty Cycling 11 15 1 (10th) 10 (1st)
7 BROWN, Neil BC094820 Pender Racing 10 16 (13th) 10 (1st)
8 MCDOWALL, Kirk BC093592 9 17 (20th) 9 (2nd)
9 KARU, Kalle BC090592 No team 9 17 2 (9th) 7 (4th) (37th)
10 NORTHEY, Alex BC000567 Escape Velocity pb Fortius 9 17 3 (8th) 6 (5th)
11 VERSTER, Eric BC093104 8 18 8 (3rd)
12 TANI, John BC090433 Glotman Simpson Cycling Club 8 18 1 (10th) 7 (4th)
13 KJERA, Kellen BC095579 Glotman Simpson Cycling Club 8 18 6 (5th) 2 (9th)
14 HENRY, Alex BC092220 Glotman Simpson Cycling Club 7 19 4 (7th) 3 (8th)
15 MOFFAT, Paul TEMP Funeral Cycling 6 20 6 (5th)
16 SANSALONE, Desi BC004435 6 20 6 (5th)
17 USHER, Elliott BC094081 Glotman Simpson Cycling Club 6 20 5 (6th) 1 (10th)
18 HUBERT, Art TEMP Cahilty Racing 5 21 5 (6th)
19 BREAKSPEAR, Mark BC090098 Steed Cycles 5 21 5 (6th) (12th) (36th)
20 ROSS, Andrew BC090030 Pender Racing 4 22 4 (7th)
21 ISAMAN, Lee BC095992 Glotman Simpson Cycling Club 4 22 (21st) 4 (7th)
22 THOMPSON, Sheadon BC097231 Pender Racing 4 22 4 (7th)
23 KATERBERG, Ben BC003183 TaG Cycling Club 3 23 3 (8th)
24 ROSS, Andrew BC000030 Escape Velocity pb Fortius 2 24 2 (9th)
25 MCLAREN, Robert BC000517 Escape Velocity pb Fortius 2 24 2 (9th) (23rd)
26 SEMRAU, William BC090222 Pender Racing 1 25 (31st) 1 (10th)


Cat 4 (Women)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
Hougen East RR-Hougen East RR-1
Feb 27, 2016
Top 10
1 TRAN, Sherri BC097244 Glotman Simpson Cycling Club 19 10 (1st) 9 (2nd)
2 HAFSTEINSDOTTIR, Berglind BC095800 Pender Racing 17 2 7 (4th) 10 (1st)
3 GENAILLE, Lora BC093167 16 3 7 (4th) 9 (2nd)
4 LILLEY, Jacqui BC091724 TaG Cycling Club 15 4 6 (5th) 9 (2nd)
5 BARTON, Haley BC097022 Dobo Bici Cycling Club 15 4 9 (2nd) 6 (5th)
6 LEES, Aimee TEMP Glotman Simpson Cycling Club 13 6 10 (1st) 3 (8th)
7 MARSDEN, Anne BC096992 Pender Racing 13 6 5 (6th) 8 (3rd)
8 VOGEL-NAKAMURA, Sophie BC004246 10 9 10 (1st)
9 TAYLOR, Sonia BC095481 10 9 8 (3rd) 2 (9th)
10 HUTFIELD, anna BC006307 Dobo Bici Cycling Club 10 9 3 (8th) 7 (4th)
11 OLSON, Jill BC096994 Pender Racing 8 11 8 (3rd)
12 KIT, Kristen BC005335 8 11 8 (3rd)
13 COHEN, Rebecca BC096051 7 12 7 (4th)
14 KORVER, Juliet BC096315 Pender Racing 7 12 2 (9th) 5 (6th)
15 VERNON, Fiona BC096263 6 13 6 (5th)
16 ARMSTRONG, Claire BC003072 TaG Cycling Club 6 13 6 (5th)
17 BARREIRA, Dawn-Marie BC095689 5 14 5 (6th)
18 LONG, Julia BC093124 5 14 5 (6th)
19 TILSON, Vanessa BC097254 4 15 4 (7th)
20 USHER, Erin BC090343 Escape Velocity pb Fortius 4 15 4 (7th)
21 MACCULLOCH, Alison BC002690 Glotman Simpson Cycling Club 4 15 4 (7th)
22 KAHIN, Sagal-Maria BC003615 Pender Racing 4 15 4 (7th)
23 GUTTERIDGE, Ursula BC006642 3 16 3 (8th)
24 VALENTE, Calista BC090190 Cannondale Factory Racing 2 17 2 (9th)
25 KAHIN, Sagal-Maria BC093615 Pender Racing 1 18 1 (10th)


Cat 5 (Men)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
Hougen East RR-Hougen East RR-1
Feb 27, 2016
Top 10
1 DUNAJKO, Andrzej BC000142 CRC Coastal Race Club 28 9 (2nd) 10 (1st) 9 (2nd)
2 WORMAN, Eric BC096247 Red Devils Cycling Academy 19 9 10 (1st) (11th) 9 (2nd)
3 WONG, Will BC007712 Dopo Bici Cycling Club 19 9 9 (2nd) 10 (1st)
4 WORMAN, Shane BC007140 17 11 8 (3rd) 1 (10th) 8 (3rd)
5 PEARCE, Brian BC094798 Glotman Simpson Cycling Club 13 15 8 (3rd) 5 (6th)
6 JONES, Damon BC007647 12 16 7 (4th) 5 (6th)
7 JONES, Damon TEMP 12 16 5 (6th) 7 (4th)
8 SMITH, Ben BC002731 Glotman Simpson Cycling Club 10 18 10 (1st) (11th)
9 WILKINS, David BC000806 Fort Langley Cyclery 10 18 4 (7th) 6 (5th)
10 MEADE, Mike BC007273 Escape Velocity pb Fortius 8 20 8 (3rd)
11 SOLHEIM, Sean BC000895 Glotman Simpson Cycling Club 7 21 7 (4th)
12 WORMAN, Joel BC096246 7 21 7 (4th)
13 FRANCIS, Daniel BC092785 6 22 6 (5th)
14 LANG, Robert BC000787 No team 6 22 6 (5th)
15 BEAUCHAMP, Neal TEMP 6 22 6 (5th)
16 BILLESBERGER, Aaron BC093189 Phoenix Velo Training Group 4 24 (13th) 4 (7th)
17 UJFALUSI, Joseph BC000059 Escape Velocity pb Fortius 4 24 (12th) 4 (7th)
18 MCNAMEE, Peter BC001845 Glotman Simpson Cycling Club 3 25 3 (8th)
19 KWOK, Aron BC007740 3 25 3 (8th)
20 PARRY, David BC090753 No team 3 25 (14th) 3 (8th)
21 SERVICE, Devin BC003868 2 26 2 (9th)
22 DAERENDINGER, Michael BC001476 Glotman Simpson Cycling Club 2 26 2 (9th)
23 DONOGHUE, Joseph BC006575 1 27 1 (10th)


D Group (Open)

Pos Name License Team Points Gap Wix Brown RR 2016-A Group-1
Mar 06, 2016
Top 10
River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
Hougen East RR-Hougen East RR-1
Feb 27, 2016
Top 10
1 DUNAJKO, Andrzej BC000142 CRC Coastal Race Club 27 9 (2nd) 10 (1st) 8 (3rd)
2 WORMAN, Eric BC096247 Red Devils Cycling Academy 19 8 10 (1st) (16th) 9 (2nd)
3 WONG, Will BC007712 Dopo Bici Cycling Club 19 8 9 (2nd) 10 (1st)
4 WORMAN, Shane BC007140 16 11 8 (3rd) (12th) 8 (3rd)
5 HAFSTEINSDOTTIR, Berglind BC095800 Pender Racing 11 16 2 (9th) 9 (2nd)
6 PEARCE, Brian BC094798 Glotman Simpson Cycling Club 11 16 8 (3rd) 3 (8th)
7 SMITH, Ben BC002731 Glotman Simpson Cycling Club 10 17 10 (1st) (18th)
8 TRAN, Sherri BC097244 Glotman Simpson Cycling Club 10 17 7 (4th) 3 (8th)
9 JONES, Damon BC007647 10 17 6 (5th) 4 (7th)
10 SOLHEIM, Sean BC000895 Glotman Simpson Cycling Club 7 20 7 (4th)
11 VOGEL-NAKAMURA, Sophie BC004246 7 20 7 (4th)
12 MEADE, Mike BC007273 Escape Velocity pb Fortius 7 20 7 (4th)
13 JONES, Damon TEMP 7 20 1 (10th) 6 (5th)
14 WILKINS, David BC000806 Fort Langley Cyclery 7 20 2 (9th) 5 (6th)
15 GENAILLE, Lora BC093167 6 21 (14th) 6 (5th)
16 LEES, Aimee TEMP Glotman Simpson Cycling Club 6 21 6 (5th) (19th)
17 LANG, Robert BC000787 No team 5 22 5 (6th)
18 WORMAN, Joel BC096246 5 22 5 (6th)
19 LILLEY, Jacqui BC091724 TaG Cycling Club 5 22 1 (10th) 4 (7th)
20 BARTON, Haley BC097022 Dobo Bici Cycling Club 5 22 5 (6th) (12th)
21 OLSON, Jill BC096994 Pender Racing 4 23 4 (7th)
22 BEAUCHAMP, Neal TEMP 4 23 4 (7th)
23 FRANCIS, Daniel BC092785 3 24 3 (8th)
24 KIT, Kristen BC005335 3 24 3 (8th)
25 COHEN, Rebecca BC096051 2 25 2 (9th)
26 MARSDEN, Anne BC096992 Pender Racing 2 25 (11th) 2 (9th)
27 MCNAMEE, Peter BC001845 Glotman Simpson Cycling Club 1 26 1 (10th)
28 HUTFIELD, anna BC006307 Dobo Bici Cycling Club 1 26 (13th) 1 (10th)


U15 (Women)

Pos Name License Team Points Gap River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
1 UJFALUSI, Lilly BC090057 DEVO pb Fortius 10 10 (1st)


U17 (Men)

Pos Name License Team Points Gap River Road RR 2016-A Group-1
Mar 05, 2016
Top 10
Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
1 WAGNER, Base BC090365 Cannondale pb Fortius 10 10 (1st)
2 RUSSELL, Evan BC090975 Escape Velocity pb Fortius 10 10 (1st)
3 DAVIES, Tyler BC090387 TaG Cycling Club 9 1 9 (2nd)
4 BONATO, Lorenzo BC090369 Cannondale pb Fortius 8 2 8 (3rd)


U19 (Men)

Pos Name License Team Points Gap Aldergrove Short RR 2016-A Group-1
Feb 28, 2016
Top 10
1 GRANT, James BC091850 Luma CMS Development Team 10 10 (1st)
2 GRANT, Mark BC091848 Luma CMS Development Team 9 1 9 (2nd)


Point Structures

Regular Races Scored with "Regular"
1.10
2.9
3.8
4.7
5.6
6.5
7.4
8.3
9.2
10.1
  • 2016-02-27 Hougen East RR Hougen East RR r1
  • 2016-02-28 Aldergrove Short RR 2016 A Group r1
  • 2016-03-05 River Road RR 2016 A Group r1
  • 2016-03-06 Wix Brown RR 2016 A Group r1


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules will be applied in sequence until the tie is broken:

  1. number of 1st, 2nd, 3rd, 4th then 5th place finishes
  2. if still a tie, use finish position in most recent event

Powered by CrossMgr